18 Listopad imieniny obchodzi: Aniela, Klaudyna, Roman      
 

II Wszechnica Inżynierska SITMN - "Nasza Droga Huta"

W czwartek, 24 marca 2011 roku miała miejsce II edycja Wszechnicy Inżynierskiej SITMN, której mottem przewodnim była "Nasza DROGA Huta". Zebranych na sali konferencyjnej w głogowskiej hucie przywitał prezes stowarzyszenia SITMN przy HM "Głogów" Zbigniew Gostyński oraz dyrektor HMG pan Roman Grzelczak. Jak już sugeruje sam tytuł, poruszana tematyka dotyczyła szeroko pojętej ekonomii w hutnictwie. Przedstawionych zostało 13 referatów. Między innymi zaprezentowano porównanie kosztów produkcji HM "Głogów" w stosunku do zakładów metalurgicznych zarówno europejskich jak i światowych, czy światowy rynek obrotu miedzią w okresie wysokich jej cen.
Jednym z ciekawszych referatów był referat wygłoszony przez dyrektora Artura Więznowskiego z HM "Legnica" p.t. "Źródła i poziom wyników hutnictwa KGHM w latach "2009 - 2010". To z lektury tego referatu dowiedzieliśmy się między innymi jak wyglądają zasady rozliczania poszczególnych pierwiastków zawartych w koncentratach poddawanych sprzedaży oraz wyjaśnione zostały zawiłości dotyczące premii zarówno przerobowej jak i rafinacyjnej TC/RC. Kolejnymi prezentującymi byli: Jerzy Lisak, który przedstawił warianty lokalizacji huty "złomowej" oraz Łukasz Szwancyber, który omówił dzielność programu Efektywność w hutach miedzi KGHM. Należy także wspomnieć o kadrze technologicznej HMG, która to zaprezentowała 7 referatów traktujących o ekonomii oraz kosztach w życiu codziennym huty z punktu widzenia "warsztatu".
Podsumowując II edycję Wszechnicy Inżynierskiej prezes Gostyński wyraził swoje zadowolenie, iż tak "ciężki" temat, jakim jest ekonomia dla metalurga został przedstawiony w sposób przystępny. - Cieszę się, że nie tylko pracownicy działów ekonomicznych, ale również metalurdzy wiedzą i częściowo również czują, iż w dzisiejszych realiach nie można nie zwracać uwagi na koszty - podsumował prezes Gostyński.
Już niedługo III edycja wszechnicy inżynierskiej, którą przygotujemy z równym zapałem co dwie poprzednie, a dotyczyć będzie materiałów wymurówkowych stosowanych w piecach i agregatach hutniczych.

Galeria zdjęć
 
 

© Marzena Cieślak-Miasojed